Reklama

  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Nowocześni odźwierni, czyli urządzenia dostępowe



Nowoczesne systemy drzwiowe umożliwiają zastosowanie urządzeń z zakresu kontroli wejścia, czyli czytników. Urządzenia tego typu są wygodne i proste w użyciu, a przede wszystkim umożliwiają użytkownikom bezpieczne i szybkie wejście bez użycia klucza. Jak dokładnie działają tego typu „nowocześni odźwierni”?

Co „czyta” czytnik drzwiowy?

Dostępne na rynku modele są różne, część z nich to czytniki linii papilarnych, czyli urządzenia z zakresu biometrycznej kontroli dostępu, inne zaś umożliwiają dostęp na kilku poziomach. Dobrym przykładem są najpopularniejsze modele w ofercie G-U – czytniki ekey dLine oraz UniLock. Oba urządzenia kodują i odczytują określone punkty z odcisku palca, więc aby otworzyć drzwi, wystarczy przyłożyć opuszkę palca do skanera czytnika. Natomiast UniLock jest urządzeniem wielofunkcyjnym, dzięki któremu drzwi otwierają się nie tylko przy użyciu skanera linii papilarnych.

Klienci, którzy chcą mieć nowoczesne drzwi wyposażone w czytnik, mają do wyboru wiele urządzeń: – Te prostsze, które „odczytują” przede wszystkim wybrane punkty z linii papilarnych użytkowników, są najpopularniejszym wyborem w przypadku domów jednorodzinnych. Mam na myśli np. czytnik ekey dLine, który wyróżniają nowoczesne, minimalistyczne wzornictwo i niewielki rozmiar, a także elastyczność montażowa, bo może być zainstalowany zarówno na skrzydle drzwi, jak i na pochwycie, z którym zresztą może być zintegrowany – wyjaśnia Tomasz Bartol, inżynier wsparcia technicznego i rozwoju G-U Polska, producenta nowoczesnych systemów okienno-drzwiowych.

Model ekey dLine ma również funkcje dodatkowe – umożliwia zdalne otwieranie drzwi (za pomocą smartfonu lub tabletu), dzięki aplikacji ekey bionyx, a także otrzymywanie powiadomień Push (informacje, że drzwi zostały otwarte za pomocą czytnika). Użytkownik może także ustawić dostęp czasowy, w którym drzwi będą otwarte, np. podczas przyjęcia. Z tej opcji można korzystać w trybie Comfort (dostęp na licencji), ale możliwa jest także obsługa na miejscu, drogą radiową (Bluetooth) w nielicencjonowanym trybie Local.

Czytnik, który daje jeszcze więcej możliwości dostępowych, to np. wspomniany już model UniLock. Umożliwia on nie tylko wykorzystanie czytnika linii papilarnych, ale również zarządzanie uprawnieniami dostępowymi na różnych poziomach – dlatego, o ile czytnik ekey dLine wykorzystywany jest przede wszystkim w domach jednorodzinnych, o tyle UniLock sprawdza się równie dobrze w firmach i w tzw. wirtualnych recepcjach. Zarządca obiektu, którego system drzwiowy został wyposażony w UniLock, może wygenerować przy pomocy aplikacji kod dostępu, a następnie przesłać go gościom. Ponadto ten model czytnika umożliwia przyznawanie uprawnień dostępowych na różne sposoby: dostępu stałego, czasowego (np. od godziny X do godziny Y), jednorazowego i cyklicznego (np. w konkretny dzień).

Również identyfikacja i przyznanie dostępu, np. do domku letniskowego, apartamentu czy biura, może nastąpić na wiele różnych sposobów – przez: czytnik linii papilarnych, klawiaturę kodową, transponder RFID, Bluetooth czy aplikację SmartLock. Dzięki modułowi Wi-Fi GateWay (opcja dodatkowo płatna) istnieje także możliwość zdalnego otwarcia drzwi z dowolnego miejsca na świecie – przy pomocy aplikacji w telefonie z dostępem do Internetu. Pojemna pamięć czytnika UniLock umożliwia zakodowanie: 100 „odcisków palców”, 150 kodów cyfrowych, 200 transponderów RFID, a także generowanie nielimitowanej liczby jednorazowych kodów dostępu eKey (za pośrednictwem aplikacji na telefonie).

Jak funkcjonuje system drzwiowy z czytnikiem?

System drzwiowy oparty na czytniku obejmuje także drzwi wyposażone w silnik, a transmisja danych odbywa się poprzez elektroniczny przepust kablowy SECUREconnect 50/200. Ponadto np. czytnik ekey dLine łatwo zintegrować z systemem inteligentnego domu, a to umożliwia m.in. zdalną kontrolę przez wspomnianą już aplikację ekey bionyx. Użytkownik może również przeglądać wszystkie podłączone urządzenia, punkty dostępowe i innych użytkowników, a dziennik dostępu umożliwia zabezpieczenie danych konfiguracji. Ponadto oprogramowanie czytnika ekey dLine jest inteligentne, więc umożliwia otwieranie drzwi także w sytuacji zmiany przyzwyczajeń, innego ułożenia czy niewielkiego uszkodzenia palca oraz w przypadku zmieniających się (rosnących) palców dzieci. Możliwa jest też diagnostyka systemu czytnika (konserwacja zapobiegawcza) poprzez zdalne zalogowanie się serwisanta do systemu klienta.

– Warto wiedzieć, że drzwi funkcjonujące w połączeniu z czytnikiem są zautomatyzowane, czyli wyposażone w silnik. W ofercie G-U są dwa sprawdzone silniki: A-Öffner lub A-Öffner Servo. Ponadto drzwi z czytnikiem i silnikiem współpracują ze wszystkimi zamkami elektromechanicznymi z rodziny GU-Secury Automatic, dzięki czemu domownicy nie tylko nie muszą mieć przy sobie klucza, bo drzwi otworzą dosłownie jednym palcem, ale również nie muszą pamiętać o zamykaniu drzwi na klucz, bo ich zatrzaśnięcie skutkuje automatycznym zaryglowaniem. To bardzo wygodne i proste. Ten system ułatwia życie wszystkim domownikom – opiekunom, dzieciom, osobom starszym lub z niepełnosprawnością. A w przypadku czytnika wykorzystywanego w najmie krótkoterminowym – zarządcy i gościom – podkreśla Tomasz Bartol.

Zautomatyzowane drzwi z czytnikiem mogą być także częścią wspomnianego już systemu inteligentnego domu – w takiej opcji mają wbudowany także moduł sterujący i są podpięte do centrali zarządzającej.

PRZEGLĄD CZYTNIKÓW Z OFERTY G-U POLSKA


Czytnik linii papilarnych: ekey dLine, Idencom, Sommer, UniLock – zalety:

  • intuicyjna i wygodna obsługa;
  • pojemna pamięć, czyli możliwość zapamiętania do: 20 odcisków palców (ekey dLine); 50/80 odcisków palców (Sommer); 100 odcisków palców (UniLock); 150 odcisków palców (Idencom);
  • bezpieczeństwo (np. dzięki szyfrowaniu transmisji) – brak możliwości skopiowania punktów linii papilarnych, brak możliwości nieautoryzowanego otwarcia drzwi;
  • kompatybilność ze wszystkimi zamkami elektromechanicznymi grupy G-U oraz współpraca z przepustem kablowym SECUREconnect 50/200;
  • różne możliwości montażowe, np. skrzydło / rama / mur / pochwyt;
  • bezproblemowe działanie nawet w skrajnych temperaturach na zewnątrz.





Grupa G-U jest jednym z czołowych, światowych dostawców systemów okiennych i drzwiowych oraz wejść automatycznych i systemów zarządzania budynkami. Grupę tworzą marki: G-U (systemy przesuwne, zamki wielopunktowe, samozamykacze, otwieracze naświetli, systemy okien przechylnych i obrotowych), BKS (zamki, wkładki, rozwiązania wykorzystywane na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych), Ferco (systemy okuć), G-U Automatic (automatyczne systemy wejść) i Ela-soft (zaawansowane systemy zarządzania budynkami).

Od ponad 100 lat firma konsekwentnie rozwija swoją ofertę, opracowując innowacyjne rozwiązania, dostosowane funkcjonalnie i technicznie do indywidualnych potrzeb klientów oraz do najnowszych trendów rynkowych. Jest pionierem na rynku rozwiązań do stolarki okiennej klasy premium – w zakresie systemów podnoszono-przesuwnych do drzwi i okien tarasowych (HS) oraz rozwiązań do drzwi wejściowych i ewakuacyjnych. Rozwiązania systemowe grupy G-U wykorzystywane są przez czołowych polskich producentów stolarki okiennej, którzy wybierają G-U z uwagi na najwyższą jakość produktów oraz bogatą, elastyczną ofertę, umożliwiającą realizację nawet najbardziej innowacyjnych projektów.

 G-U Polska
press box

napisz: admin(at)oknobrama.pl