Reklama

  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Wymiana drzwi - kiedy należy ją wykonać i o czym pamiętać?



Drzwi wejściowe pełnią kluczową funkcję w budynku i w związku z tym są dość intensywnie  eksploatowane. Choć żywotność produktów jest określana na wiele lat, to podczas użytkowania mogą one stracić na swojej funkcjonalności oraz szczelności.

Może mieć to negatywny wpływ zarówno na bezpieczeństwo domowników, jak i wysokość rachunków za ogrzewanie budynku. Kiedy powinna nastąpić wymiana i na co zwrócić uwagę podczas wyboru nowych drzwi wejściowych?

Wymiana drzwi – remont czy modernizacja?


Wymiana stolarki to inwestycja wymagająca zasobów w postaci pieniędzy, czasu oraz wsparcia fachowców, dlatego wiele osób postanawia poczekać z kupnem i wybiera opcję modernizacji już posiadanych drzwi wejściowych. Renowacja może obejmować między innymi malowanie, oklejanie czy uszczelnianie. Celem takich zabiegów jest poprawienie kwestii estetycznych oraz ograniczenie utraty ciepła z wnętrza budynku. Należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie jedynie tymczasowe, a odnowione drzwi nie będą w stanie zapewnić takiego samego poziomu bezpieczeństwa oraz szczelności, jak nowe.

Kiedy warto wymienić drzwi?

Istnieje kilka czynników, które wskazują na konieczność wymiany drzwi wejściowych. Niektóre powody są oczywiste i widoczne na pierwszy rzut oka, inne natomiast możemy dostrzec dopiero po wzroście rachunków za ogrzewanie. Co powinno nas skłonić do wymiany drzwi wejściowych?

Uszkodzenia w konstrukcji drzwi

Intensywna eksploatacja drzwi powoduje narażenie ich konstrukcji na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej są one związane z:

  •     utratą zewnętrznej powłoki lakierniczej,
  •     zarysowaniem powierzchni,
  •     opadnięciem drzwi,
  •     deformacją wynikającą z wpływu wilgoci,
  •     uszkodzeniami zamków, klamek czy ościeżnicy,
  •     zniszczeniem uszczelek.


Uszkodzenia mechaniczne mają negatywny wpływ na kwestie estetyczne oraz komfort użytkowania drzwi wejściowych. Warto jednak pamiętać, że rysy czy skrzypienie drzwi spowodowane ich deformacją stanowi niewielki problem w porównaniu z obniżonym poziomem bezpieczeństwa oraz utratą szczelności konstrukcji. Po czym poznać utratę szczelności? Wystarczy w wietrzny dzień przyłożyć dłoń do krawędzi drzwi – jeśli jest odczuwalny powiew powietrza, mamy do czynienia z nieszczelnością. W dłuższej perspektywie z pewnością odczujemy to natomiast po zwiększonych rachunkach za ogrzewanie, bowiem nieszczelne drzwi powodują utratę ciepła. Jeśli dostrzegamy fizyczne uszkodzenia i odczuwamy ich negatywne działanie, warto pomyśleć o zakupie nowych drzwi.

Estetyka i funkcjonalność

Niektórzy decydują się na wymianę drzwi wyłącznie ze względów estetycznych lub funkcjonalnych. Remont elewacji czy wprowadzenie innych zewnętrznych i wewnętrznych zmian może sprawić, że stare drzwi wejściowe nie będą dobrze komponować się z nowym stylem. Zamontowanie nowych drzwi pozwala uzyskać spójność w wyglądzie obiektu.

Przy okazji wymiany drzwi zewnętrznych – korzystając z szerokiej oferty rynkowej – możemy zwiększyć funkcjonalność drzwi wejściowych, co z pewnością pozytywnie wpłynie na komfort i bezpieczeństwo ich użytkowania. Drzwi wyposażone w zasuwnice wielopunktowe obsługiwane kluczem lub klamką znacznie utrudniają włamanie.

Użytkownicy, którzy cenią sobie wygodną obsługę, mogą sięgnąć również po nowoczesne rozwiązania takie jak np. nowoczesne drzwi z zewnętrznym systemem kontroli dostępu w postaci skanera odcisków palców lub panelu dotykowego. Dodatkowym bonusem wynikającym ze stosowania cyfrowych rozwiązań jest możliwość zdalnej obsługi przez aplikację i łączenie z całościowym systemem smart home . Elastyczne łączenie elementów i tworzenie szerokiego spektrum wariantów pozwala uzyskać rozwiązania idealnie dopasowane do potrzeb każdego klienta.

Termomodernizacja


Coraz częściej właściciele budynków przestają czekać na negatywne efekty wywołane wieloletnią eksploatacją i decydują się wymienić drzwi na takie, które pozwolą im zwiększyć oszczędności wynikające z ograniczenia utraty energii z wnętrza obiektu. Wraz ze zmieniającymi się wymogami dotyczącymi energooszczędności na rynku pojawiają się nowe rozwiązania wpływające na zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną w budynku. Wybór drzwi wejściowych o wysokim poziomie termoizolacji to opłacalna inwestycja wpływająca na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Wpływ na zwiększenie energooszczędności budynku będzie mieć także wymiana okien , w ramach której zastosowane zostaną konstrukcje o lepszej izolacyjności cieplnej.

Jak zmierzyć drzwi do wymiany?

Nowe drzwi wejściowe będą skutecznie spełniać swoją funkcję wyłącznie wtedy, gdy zostaną prawidłowo zamontowane. Gwarancję bezpiecznego i prawidłowego montażu zapewniają specjalistyczne firmy zajmujące się tym zadaniem, dlatego warto skorzystać z ich wsparcia. Jak zmierzyć drzwi do wymiany? Wbrew pozorom zadanie to wymaga niezwykłej skrupulatności i dokładności, dlatego pomiaru dokonuje firma dostarczająca usługę.

Specjaliści dobierający odpowiednie drzwi wejściowe biorą pod uwagę nie tylko ich szerokość i wysokość, ale także sposób osadzenia ościeżnicy czy progu. Jeśli planujemy wdrożenie zmian, na przykład zmianę wymiarów, montaż dodatkowego oświetlenia czy kontroli dostępu, powinniśmy wcześniej skontaktować się z wykonawcą w celu ustalenia, czy będzie to w danym przypadku możliwe.

Ile czasu trwa wymiana drzwi wejściowych?


Wymiana drzwi wejściowych trwa przeważnie 2-4 godzin. Dokładny czas, jaki trzeba przeznaczyć na montaż, zależy od kilku czynników.

  •     Typ drzwi – czas montażu może różnić się w zależności od modelu drzwi oraz narzędzi wymaganych do ich zamocowania.
  •     Stan ościeżnicy – jeśli nowe drzwi idealnie pasują do obecnego stanu ościeżnicy, wymiana przebiegnie szybko i bez problemów. Jeżeli natomiast ościeżnica wymaga wykonania dodatkowej pracy, na przykład zmiany rozmiaru czy dodatkowej obróbki, czas wymiany może ulec wydłużeniu.
  •     Doświadczenie fachowców – umiejętności oraz doświadczenie fachowców zajmujących się montażem drzwi wejściowych mają kluczowe znaczenie w przebiegu procesu. Grupa wykwalifikowanych specjalistów wykona zadanie szybko i sprawnie.
  •     Informacje udzielone na początku współpracy – przed montażem drzwi należy udzielić wykonawcy wszelkich informacji, które pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania. Profesjonaliści na podstawie preferencji klienta proponują odpowiednie rozwiązanie oraz szacują czas potrzebny na montaż konstrukcji. Sprawny kontakt na początkowym etapie pozwala uniknąć niedopowiedzeń, które mogłyby wpłynąć na przedłużenie montażu.


Ile kosztuje wymiana drzwi?

Koszt wymiany drzwi wejściowych wynosi przeważnie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Dokładna cena zależy od kilku czynników, takich jak:

  •     format drzwi (nietypowe kształty i wymiary zazwyczaj wpływają na wzrost ceny),
  •     rodzaj zastosowanego materiału,
  •     dodatkowe funkcje i wyposażenie (np. RC3, kontrola dostępu, ukryte zawiasy itp.),
  •     montaż.




Wymiana drzwi wejściowych stanowi sporą inwestycję, na której nie warto jednak oszczędzać. Wybór dobrych materiałów takich jak naturalne drewno czy aluminium znacznie wydłuża żywotność konstrukcji. Takie drzwi również lepiej się starzeją – wytrzymałe materiały oraz solidna konstrukcja ograniczają ryzyko usterek, odkształceń, utraty koloru oraz innych niepożądanych zdarzeń. Funkcjonalne drzwi zamontowane przez ekipę fachowców to gwarancja bezpieczeństwa i jakości przez długie lata, a energooszczędne rozwiązania przekładają się w dalekiej perspektywie na znaczne oszczędności finansowe właścicieli budynku.

SIEGENIA
press box

napisz: admin(at)oknobrama.pl