Reklama

 • Font size:
 • Decrease
 • Reset
 • Increase

Próg na zero - zero przeszkód, mnóstwo zaletFirma Eko-Okna S.A. optymalizuje ofertę progów zlicowanych z podłogą, wprowadzając systemowe rozwiązania do progów TS-50 marki G-U do okien HST: wyrównanie progu oraz fabrycznie wpinane odwodnienia liniowe.


Zlicowane progi G-U w ofercie Eko-Okien

Progi zlicowane z podłogą to rozwiązanie coraz chętniej stosowane podczas montażu okien tarasowych HST (HS). Tworzą jedną płaszczyznę z posadzką tarasu i podłogą w mieszkaniu, a tym samym optycznie powiększają przestrzeń i łączą część mieszkalną z tarasem. Jednak nie tylko aspekty estetyczne przesądzają o ich popularności. O wiele ważniejsze są praktyczne zalety płaskich progów, w pełni odpowiadające na potrzeby dzisiejszych klientów i inwestorów.

– Progi zlicowane z podłogą to rozwiązanie, o którym śmiało można powiedzieć, że wieloaspektowo odpowiada na oczekiwania użytkowników dotyczące m.in.: wygodnego, bezpiecznego przejścia, efektownego połączenia salonu z tarasem, rozwiązań klasy PREMIUM. Eko-Okna od wielu lat budują ofertę opartą na faktycznych potrzebach klientów. Słuchamy ich i analizujemy oczekiwania, wdrażając pożądane rozwiązania. Nasze okna HST opierają się na sprawdzonych okuciach marki G-U, dlatego – podążając za potrzebami naszych klientów – w ramach poszerzenia oferty zdecydowaliśmy się na wprowadzenie superprogu TS-50 z opcją systemowego wyrównania progu oraz z odwodnieniem liniowym do drzwi tarasowych HST – mówi Michał Maciejewski, dyrektor zarządzający pionem handlowo-zakupowym Eko-Okien.

Zalety tarasowych progów „na zero”

Progi G-U TS-50 urzeczywistniają marzenia o otwartej przestrzeni – będącej połączeniem części mieszkalnej z tarasem lub ogrodem. Wystarczy tylko podnieść i przesunąć skrzydło ruchome okna HST, aby oba poziomy podłogi – zewnętrzny i wewnętrzny – utworzyły jedną płaszczyznę. Dzięki temu przestrzeń staje się otwarta i elegancka. Jednak atrakcyjny wygląd to nie wszystko. Najważniejsze zalety płaskich progów G-U do drzwi HST – w kontekście potrzeb użytkowników – według ekspertów firmy Eko-Okna, to:

 • komfortowe i bezpieczne przejście z salonu na taras – bezpieczne dla całej rodziny: dzieci, seniorów, osób z niepełnosprawnością;
 • dopasowanie do wymogów budownictwa bez barier – należymy do tzw. starzejących się społeczeństw, więc powinniśmy wdrażać inwestycje, które uwzględniają ten demograficzny trend (płaskie progi to idealne rozwiązanie na przyszłość dla każdego z nas: kiedy będziemy starsi i mniej sprawni);
 • energooszczędność – progi TS-50 świetnie izolują, chroniąc mury przed nadmierną wilgocią i niwelując mostki termiczne;
 • perfekcyjnie dopasowane odwodnienie – zapewnia odpływ nawet dużej ilości wody, również podczas coraz częstszych w naszej szerokości geograficznej opadów nawalnych.


Płaski próg z odwodnieniem – elementy składowe


Aby próg działał niezawodnie (tj. utrzymywał okno w odpowiedniej pozycji, dawał stabilną podporę, zabezpieczał ramę przed wypaczeniami, podnosił właściwości termoizolacyjne okien, zabezpieczał przed przedostawaniem się wilgoci i niwelował mostki termiczne), musi być prawidłowo zamontowany, ale przede wszystkim odpowiednio skonstruowany.

– W wersji standardowej próg TS-50 zapewnia komfortową obsługę drzwi tarasowych, jednak pełni jego właściwości można doświadczyć, korzystając z dodatkowych opcji, a więc nakładki wyrównującej oraz nakładki wyrównującej z odwodnieniem liniowym. Odwodnienie pozwala odprowadzić wodę w głąb ogrodu za pomocą specjalnie zaprojektowanej rynny odpływowej, do której można podłączyć rurę drenażową
– podkreśla Szymon Krauze, marketing manager w G-U Polska – firmie, która jest producentem progu TS-50.

Nakładka wyrównująca odpowiada za efekt idealnego zlicowania poziomów po obu stronach okna tarasowego. Jedynym elementem rozdzielającym obie płaszczyzny jest szyna jezdna o wysokości kilku milimetrów, niestanowiąca żadnej bariery nawet dla osób poruszających się na wózkach. Nakładka wyrównująca dodatkowo ogranicza ryzyko poślizgnięcia na oblodzonym tarasie zimą. Z kolei odwodnienie liniowe, zlicowane z progiem i praktycznie niewidoczne od strony tarasu, jest rozwiązaniem, które zapewnia skuteczne odprowadzenie wody opadowej (również z opadów nawalnych) i wody z topniejącego śniegu do instalacji kanalizacyjnej.

Odwodnienie liniowe – zalety i zastosowanie


Dzięki odwodnieniu liniowemu, zastosowanemu w progu drzwi tarasowych, woda spływająca po dużym przeszkleniu nie zbiera się na tarasie, lecz może być (zgodnie z obecnymi trendami związanymi z retencją) odprowadzana do ogrodu i tam rozsączana (np. poprzez połączenie odwodnienia progu z przydomowym systemem retencyjno-rozsączającym) lub gromadzona w specjalnych zbiornikach na deszczówkę. W przypadku zadaszonych tarasów podpinanie odwodnienia do kanalizacji czy retencji nie jest konieczne. Odwodnienie liniowe do okien typu HST jest zaprojektowane tak, aby umożliwiało skuteczny, naturalny odpływ wody (dzięki odpowiedniemu wypoziomowaniu tarasu).

– Przy tej okazji warto wspomnieć jeszcze o innej ważnej zalecie progu zlicowanego z podłogą z nakładką wyrównującą z odwodnieniem liniowym, czyli o eliminacji zanieczyszczeń. Część piasku, kurzu czy pyłków zawsze przedostaje się z powierzchni tarasu do rynny będącej elementem odwodnienia liniowego, którą w wygodny i szybki sposób można oczyścić – opowiada ekspert G-U Polska.

RAMKA

Okna tarasowe HST z progiem TS-50 z wyrównaniem i odwodnieniem liniowym. Korzyści dla użytkowników:

 • doskonały design – produkt klasy PREMIUM,
 • idealne dopasowanie do zamówionych drzwi HST, dzięki fabrycznemu konfekcjonowaniu (możliwość zamówienia progu dociętego, nawierconego i wstępnie zmontowanego na wymiar, z fabrycznie wpiętym odwodnieniem liniowym),
 • izolacja termiczna i ochrona przed wilgocią, zapobieganie powstawaniu pleśni, uszczelnienie balkonów i tarasów,
 • wysoki poziom izolacji akustycznej,
 • możliwość wyboru drenażu w zależności od usytuowania tarasu (zadaszony lub odkryty),
 • efektywność potwierdzona badaniami – okna tarasowe HS wyposażone w próg TS-50 zostały poddane badaniom wstępnym typu ITT w następujących systemach: Rehau Synego, Aluplast 85, Salamander evolutionDrive, GEALAN S9000, VEKASLIDE 82, profile drewniane,
 • skuteczne i łatwe utrzymanie czystości dzięki wyjmowanym profilom,
 • możliwość zastosowania w domach pasywnych.
------------------
Grupa G-U jest jednym z czołowych, światowych dostawców systemów okiennych i drzwiowych oraz wejść automatycznych i systemów zarządzania budynkami. Grupę tworzą marki: G-U (systemy przesuwne, zamki wielopunktowe, samozamykacze, otwieracze naświetli, systemy okien przechylnych i obrotowych), BKS (zamki, wkładki, rozwiązania wykorzystywane na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych), Ferco (systemy okuć), G-U Automatic (automatyczne systemy wejść) i Ela-soft (zaawansowane systemy zarządzania budynkami).

Od ponad 100 lat firma konsekwentnie rozwija swoją ofertę, opracowując innowacyjne rozwiązania dostosowane funkcjonalnie i technicznie do indywidualnych potrzeb klientów oraz do najnowszych trendów rynkowych. Jest pionierem na rynku rozwiązań do stolarki okiennej klasy premium – w zakresie systemów podnoszono-przesuwnych do drzwi i okien tarasowych (HS) oraz rozwiązań do drzwi wejściowych i ewakuacyjnych. Rozwiązania systemowe grupy G-U wykorzystywane są przez czołowych polskich producentów stolarki okiennej, którzy wybierają G-U z uwagi na najwyższą jakość produktów oraz bogatą, elastyczną ofertę, umożliwiającą realizację nawet najbardziej innowacyjnych projektów.

G-U Polska
press box

napisz: admin(at)oknobrama.pl