Reklama

  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Drzwi tarasowe HS - przyszłość bez barierBudownictwo bez barier to trend, który w ostatnim czasie zyskuje na znaczeniu – głównie na fali zwiększonej świadomości inwestorów dotyczącej potrzeb dzieci, osób starszych oraz niepełnosprawnych ruchowo i związanych z tym trendów architektonicznych. Do konceptu domu bezpiecznego dla wszystkich mieszkańców idealnie pasują drzwi tarasowe HS.


Budownictwo bez barier – budownictwem przyszłości

Pierwszym skojarzeniem z budownictwem bez barier jest wsparcie dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Trzeba jednak spojrzeć na to w szerszej perspektywie – jako na działanie korzystne dla wszystkich osób, które mają problemy z poruszaniem się. W tej definicji mieszczą się zatem nie tylko osoby z niepełnosprawnością, ale również ludzie starsi.

Warto mieć to na względzie, m.in. z tego powodu, że polskie społeczeństwo się starzeje. Wskazują na to dane GUS. Zgodnie z nimi osoby 65-letnie i starsze stanowią 25,6% ogółu obywateli i odsetek ten rośnie1. Biorąc pod uwagę ten niepokojący trend demograficzny w Polsce – jako społeczeństwo będziemy się starzeć coraz szybciej. Dlatego rozwiązania architektoniczne, które nie tworzą barier dla osób w podeszłym wieku już dziś stają się standardem, a nawet koniecznością.Przejście bez barier – płaski próg

Wysoki próg w drzwiach tarasowych to jedna z najpoważniejszych barier architektonicznych dla osób z trudnościami w samodzielnym poruszaniu się – bez względu na to, czy chodzi tu o małe dzieci, seniorów, czy osoby z niepełnosprawnością. Dlatego w wielu nowych inwestycjach montowane są drzwi tarasowe HS z tzw. płaskim progiem i trend ten z pewnością będzie się umacniać. Tak zwany próg na zero jest zlicowany z podłogą. W efekcie powstaje jedna płaszczyzna w przejściu z mieszkania na taras, a to oznacza wygodne i bezpieczne przejście także dla osób poruszających się na wózku.

– Ze względów technologicznych ponad poziom podłogi musi wystawać szyna jezdna, po której sunie skrzydło HS podczas otwierania czy zamykania drzwi tarasowych. Ma ona jednak zaledwie kilka milimetrów (od 4,4 do 15) – w zależności od zastosowanego typu progu oraz profilu okiennego – i jest praktycznie nieodczuwalna podczas użytkowania. Nie stwarza zatem żadnej przeszkody ani dla wózka inwalidzkiego czy dziecięcego, ani dla rozbieganych dzieci, które pokonają zlicowany próg bez problemu – mówi Szymon Krauze, marketing manager G-U Polska, producenta tego rozwiązania.

Otwieranie bez barier - obsługa manualna


Chociaż duże przeszklenia HS prezentują się nowocześnie i zapewniają piękny widok na tarasową strefę relaksu, są jednocześnie dość masywne – skrzydło ruchome może ważyć nawet 400 kg, a to z kolei może utrudniać obsługę drzwi podnoszono-przesuwnych osobom o mniejszej sprawności. Chcąc sprawić, aby taras stał się dostępny dla wszystkich domowników, warto zatem doposażyć drzwi podnoszono-przesuwne w moduł HS LiftUnit.

– LiftUnit w zasadzie można zamontować w dowolnym momencie, ale najlepiej zrobić to na etapie produkcji. Jest to rozwiązanie, które powstało z myślą o likwidacji barier architektonicznych, a taką przeszkodą dla osób słabszych, o ograniczonych możliwościach ruchowych, może być podniesienie skrzydła drzwi tarasowych HS. Po zamontowaniu LiftUnit wykonanie tej czynności wymaga użycia o połowę mniej siły, więc z otwarciem poradzą sobie również osoby, którym obsługa standardowo wyposażonych drzwi sprawiała jakieś problemy, np. dzieci lub dziadkowie – wyjaśnia ekspert G-U Polska.

Obsługa manualna drzwi tarasowych opiera się na klamce. Standardowe klamki, stosowane w drzwiach tarasowych HS, są wygodne w obsłudze i ergonomiczne. Jednak w przypadku użytkowania drzwi podnoszono-przesuwnych przez małe dzieci, osoby z niepełnosprawnością lub starsze warto rozważyć montaż klamki o przedłużonym pochwycie. Przykładem takiego rozwiązania jest klamka RONDO, której pochwyt został przedłużony do 400 mm. Oznacza to, że osobom siedzącym na wózku łatwiej jest klamkę chwycić, a następnie nią manewrować (dzięki efektowi dźwigni można otworzyć drzwi przy użyciu mniejszej siły).Sterowanie bez barier – automatyka drzwi HS

Otwarcie dużych drzwi HS może okazać się kłopotliwe dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, jak również tych używających sprzętu ortopedycznego. Rozwiązaniem likwidującym tę barierę jest zamontowanie napędu, dzięki któremu nawet największe tarasowe drzwi podnoszono-przesuwne można obsługiwać automatycznie.

Do wyboru są dwa rodzaje napędów do drzwi tarasowych typu HS. Klasyczny, nawierzchniowy napęd HS Master (ze skrzynką montowaną nad ramą okna) oraz napęd HS ePOWER – niewidoczny, całkowicie wbudowany w ramę okna i zasilany akumulatorowo. W wersji podstawowej drzwi z napędem obsługiwane są za pomocą pilota. Można je jednak połączyć z modułem sterującym i centralą zarządzającą, stwarzając w ten sposób system obsługiwany z poziomu aplikacji w smartfonie, co może okazać się jeszcze bardziej komfortowym rozwiązaniem.

W przypadku drzwi typu HS z napędem HS ePOWER dodatkowym atutem w kontekście budownictwa bez barier jest brak klamki. Zastępuje ją panel sterowania, umożliwiający obsługę za pomocą odpowiednich przycisków i posiadający dodatkowo opcję blokady rodzicielskiej.

„Starzejące się społeczeństwo” to termin na tyle ogólny, że rzadko się z nim identyfikujemy, jednak czas płynie nieubłaganie i nie stajemy się młodsi. A to właśnie teraz jest moment, aby pomyśleć o jesieni życia bez barier architektonicznych we własnym domu. Jeśli zatem marzymy o domu lub mieszkaniu z tarasem i efektownym, dużym oknem HS, warto zaplanować rozwiązania, które nie stworzą barier architektonicznych: ani dzieciom, ani osobom o mniejszej sprawności, ani starszym domownikom.-----------------
Grupa G-U jest jednym z czołowych, światowych dostawców systemów okiennych i drzwiowych oraz wejść automatycznych i systemów zarządzania budynkami. Grupę tworzą marki: G-U (systemy przesuwne, zamki wielopunktowe, samozamykacze, otwieracze naświetli, systemy okien przechylnych i obrotowych), BKS (zamki, wkładki, rozwiązania wykorzystywane na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych), Ferco (systemy okuć), G-U Automatic (automatyczne systemy wejść) i Ela-soft (zaawansowane systemy zarządzania budynkami).

Od ponad 100 lat firma konsekwentnie rozwija swoją ofertę, opracowując innowacyjne rozwiązania dostosowane funkcjonalnie i technicznie do indywidualnych potrzeb klientów oraz do najnowszych trendów rynkowych. Jest pionierem na rynku rozwiązań do stolarki okiennej klasy premium – w zakresie systemów podnoszono-przesuwnych do drzwi i okien tarasowych (HS) oraz rozwiązań do drzwi wejściowych i ewakuacyjnych. Rozwiązania systemowe grupy G-U wykorzystywane są przez czołowych polskich producentów stolarki okiennej, którzy wybierają G-U z uwagi na najwyższą jakość produktów oraz bogatą, elastyczną ofertę, umożliwiającą realizację nawet najbardziej innowacyjnych projektów.


G-U Polska
press box

napisz: admin(at)oknobrama.pl