REKLAMA
OSŁONY I FASADY
POPULARNE TEKSTY
Związek POiD podejmuje współpracę z Polskim Instytutem Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej
- Kategoria: AKTUALNOŚCI BRANŻOWE
Związek POiD podjął współpracę z Polskim Instytutem Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej w zakresie działań na rzecz promocji certyfikowanej stolarki pasywnej oraz interdyscyplinarnych szkoleń z budownictwa wysoce energooszczędnego i pasywnego.
Budownictwo pasywne oznacza obecnie najlepsze, dostępne na całym świecie rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej. Wyroby budowlane stosowane w budownictwie pasywnym muszą spełniać określone parametry, potwierdzające spełnienie najlepszych wymagań, wynikających ze stawianych im warunków, dotyczących m.in. komfortu cieplnego i jakości powietrza. Dotyczy to również stolarki pasywnej, która wytwarzana z komponentów o parametrach zgodnych z wymaganiami standardu pasywnego (np. rama, szyba, szczelność powietrzna) w całości będzie odpowiadać wymaganiom zerowego zapotrzebowania na energię. Współpraca podjęta przez Związek POiD oraz PIBP i EO ma na celu m.in promocje certyfikowanej stolarki pasywnej oraz interdyscyplinarnych szkoleń z budownictwa wysoce energooszczędnego i pasywnego.
Certyfikacja pasywnej stolarki otworowej
Zmiany prawa budowlanego sprawiają, że normą w budownictwie staje się realizacja nowych i termomodernizacja starych budynków z wykorzystaniem zasad budownictwa pasywnego oraz energii odnawialnej, która w 100% jest w stanie pokryć jego zapotrzebowanie, gwarantując tym samym niezależność energetyczną. Tendencje tą widzimy również od kilku lat w branży stolarki otworowej. Producenci komponentów oraz wyrobów gotowych przygotowali się na wejście w życie zaostrzonych parametrów, wprowadzając do ofert wysokoenergooszczędne rozwiązania. Nawiązanie współpracy Związku POiD z Instytutem Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej, to krok do podjęcia działań w zakresie certyfikacji na gotowe pasywne okna, drzwi, fasady i bramy, charakteryzujące się najlepszym bilansem energetycznym w przegrodach budowlanych oraz parametrami potwierdzającymi spełnienie najlepszych wymagań, wynikających ze stawianych im warunków, dotyczących m. komfortu cieplnego i higienicznego - mówi Paweł Wróblewski, dyrektor zarządzający w Związku POiD.
Jak zgodnie podają przedstawiciele obu organizacji, celem certyfikacji jest uporządkowanie tej części branży, z korzyścią dla wszystkich uczestników procesu budowy. Celem jest również promocja uczciwych producentów, którzy wykonują stolarkę zgodnie z certyfikowanymi systemami oraz posiadają interdyscyplinarną wiedzę na temat własnych produktów oraz zależności i zasad zastosowania ich w budynkach o najwyższej efektywności energetycznej. Aby otrzymać certyfikat gotowego produktu należy pomyślnie przejść całościowy audyt. W przypadku wykazania błędów, niedoskonałości, wdrożenie poprawek zgodnie ze specjalizacją audytorów Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego, jak również uzupełnienie brakujących badań na podstawie ich wytycznych u podwykonawcy tj. notyfikowanego laboratorium. Następnie przejść interdyscyplinarne szkolenie – mówi Sławomir Tomasz Kwiatkowski, ekspert budownictwa pasywnego, członek zespołu PIBP i EO.
Wszystko o budownictwie pasywnym
Budynki pasywne są najnowszą generacją budynków energooszczędnych. Są one o średnio 5-10% droższe w realizacji, ale gwarantuje ekstremalnie niskie koszty eksploatacji - na zawsze. To obiekty o najwyższym komforcie cieplnym i ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną wynoszącym maksimum: 15 kWh/m2/rok, czyli mniej niż 1,5 litra oleju opałowego lub 1,5 m3 gazu ziemnego na m2/rok, lub 5 kWh prądu z pompą ciepła. Przykładowo ogrzewanie w ciągu całego roku takiego budynku o powierzchni mieszkalnej 150m2 kosztuje mniej niż 400 zł. za cały rok. Standard wysoce energooszczędny i pasywny jest możliwy do realizacji w każdym budynku bez względu na wielkość, technologię i przeznaczenie pod warunkiem, że wiemy jako to zrobić – mówi Kamil Wiśniewski, międzynarodowy trener i ekspert budownictwa pasywnego, członek zespołu PIBP i EO, współpracownik PHI Darmstadt.
Dlatego strony deklarują chęć doradztwa na rzecz dostosowania stolarki budowlanej do obecnych standardów budownictwa pasywnego i wysoce energooszczędnego oraz ich weryfikacji, jako Certyfikowanych Komponentów Produktów Pasywnych dedykowanych do obiektów w najwyższych standardach energetycznych a także promocji Certyfikowanych produktów, szkoleń producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki budowlanej, dzięki którym uczestnicy mogą zyskać tytuły Mistrzów Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego oraz Ambasadorów Budownictwa Pasywnego
PIBP i EO dla firm członkowskich POiD
Współpraca obu organizacji ma na celu ułatwienie firmom członkowskim Związku POiD procedur związanych z certyfikacją wyrobów pasywnych. Dla wszystkich członków naszego Związku oraz firm z nimi współpracujących, zostały przygotowane specjalne warunki, w tym rabaty na Certyfikację Pasywnych Komponentów Gotowych. Jest to działanie przeznaczone dla firm, które mają w swojej ofercie produkt dedykowany dla budynków wysoce energooszczędnych i pasywnych z Certyfikatem PHI Darmstadt – mówi Paweł Wróblewski z POiD. Specjalne rabaty przysługują członkom POiD i firmom z nimi współpracującymi również w przypadku koordynacji Certyfikacji Komponentu w PHI Darmstadt dla firm gotowych z produktem, aby taką procedurę przejść i znaleźć się na Międzynarodowej Liście Komponentów Pasywnych.
W ramach współpracy z POiD organizujemy specjalną, dedykowaną edycję Międzynarodowego Programu Szkoleniowego Mistrz Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego dla całej branży stolarki budowlanej i powiązanych. W przypadku tego wydarzenia również dla wszystkich członków i firm z nimi współpracujących, przygotowana została promocyjna cena udziału w tym prestiżowym Programie Szkoleniowym, z możliwością zdania Międzynarodowego Egzaminu, uzyskania Certyfikatu, Tytułu i wpisem na Międzynarodową Listę Ekspertów, z której korzystają klienci prywatni i instytucjonalni – podsumowuje Sławomir Tomasz Kwiatkowski z zespołu PIBP i EO.
PIBP i EO od 2004 roku zajmuje się upowszechnianiem i transferem wiedzy o technologii pasywnej, termomodernizacji z wykorzystaniem technologii i komponentów pasywnych, certyfikacją takich budynków, oraz zastosowania energii odnawialnej, która w sposób bardzo ekonomiczny jest wykorzystywana właśnie w budynkach pasywnych. Instytucja ta jest partnerską instytucją Instytutu Budownictwa Pasywnego w Darmstadt (PHI) i jako jedyni w Polsce, posiadają akredytację PHI do przeprowadzania certyfikacji budynków pasywnych w Polsce. Od 2011 roku odpowiedzialna za przeprowadzanie interdyscyplinarnych szkoleń oraz międzynarodowych egzaminów z zakresu budownictwa pasywnego i wysoce energooszczędnego m.in. na Mistrzów Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego, dla wszystkich uczestników procesu budowy, jest Akademia Zdrowego Budownictwa – integralna i akredytowana jednostka szkoleniowa PIBPiEO oraz PHI Darmstadt. Akademia przeszkoliła już przeszło 2500 osób.
poid.eu / TheImagine
NOWOŚCI
- Firma Hörmann Polska przystąpiła do Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska)
- Pompy ciepła w artykułach grozy
- Całoszklana zabudowa przesuwna MB-OpenSlide
- Cyrkularne rozwiązania Schüco na BAU 2025
- Aluprof z kolejnym sukcesem branżowym
- Dni otwarte w Salonach KRISHOME
- Nowość w ofercie Aluron - Lamele elewacyjne typu Z - System ACS SUN PRO
- Detale, które tworzą system - 5 cech dobrego okna HS
- III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacji Grupy Aliplast
- KRISHOME: Zatrzymaj hałas, zyskaj spokój
- Siegenia: Wymiana okien - wszystko, co musisz o niej wiedzieć
- Niezatapialna jakość zrównoważonych okien Schüco