REKLAMA
OSŁONY I FASADY
POPULARNE TEKSTY
Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii przychyla się do postulatu w sprawie Warunków Technicznych
- Kategoria: AKTUALNOŚCI BRANŻOWE
Możemy mówić o sukcesie w sprawie zmian w Warunkach Technicznych 2021. Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii przychyla się do jednego z postulatów wypracowanych przez branżę.
Wraz z nadchodzącym rokiem w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W związku z tym, iż te przepisy budzą wiele kontrowersji oraz spornych kwestii koalicja branżowa, ze Związkiem POiD w składzie, wypracowała wiele postulatów mających na celu urealnienie przepisów biorących pod uwagę dobro producentów jak i konsumentów.
Z najświeższych informacji płynących z Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii otrzymaliśmy potwierdzenie, iż organ odpowiedzialny za wprowadzane zmiany przychylił się do jednego z głównych postulatów branży. Wynikiem tego jest projekt nowelizacji rozporządzenia, który zakłada wprowadzenie przepisu przejściowego, pozwalającego stosować dotychczasowe normy energetyczne do spraw wszczętych i niezakończonych przed końcem bieżącego roku, czego nie uwzględniała wersja oryginalna. Dzięki tej zmianie wszystkie wnioski złożone przez inwestora w bieżącym roku, będą procedowane na starych zasadach, niezależnie od czasu, w którym decyzja stanie się ostateczna.
Dotychczasowy projekt nowych przepisów powodował ryzyko nierównego traktowania stron, niebędące zależne od działań inwestora, a od trwania postępowania administracyjnego. Tłumacząc dokładniej dwóch inwestorów składających wniosek w jednym terminie mogłoby podlegać różnym normom energetycznym. Taka sytuacja zmuszałaby do kosztownych i czasochłonnych zmian w projekcie, które musiałyby być pokryte przez inwestora powodując pewnego rodzaju niesprawiedliwość przepisów.
Intensywne starania koalicji stowarzyszeń ze Związkiem Polskie Okna i Drzwi na czele przekonały twórców przepisów czego skutkiem jest ich uzupełnienie. Mamy nadzieje, że ten zapis jest sygnałem do spełnienia kolejnych postulatów reprezentantów branży budowlanej z organami ustawodawczymi czego skutkiem będą kolejne poprawki, które ograniczą min. dalsze zaostrzanie parametrów izolacyjnych dla przegród zewnętrznych w tym stolarki otworowej dla której zapisy w Polsce będą jednymi z najbardziej rygorystycznych w Europie – mówi Paweł Wróblewski dyrektor zarządzający POiD. W tym celu Związek POiD wspólnie z Polskim Związkiem Firm Developerskich przygotowuje się do debaty z przedstawicielami rządu, która wkrótce odbędzie się na łamach „Rzeczpospolitej”.
Z projektem możecie zapoznać się Państwo na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego, pod linkiem: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12340250 .
www.poid.eu / TheImagine
NOWOŚCI
- Firma Hörmann Polska przystąpiła do Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska)
- Pompy ciepła w artykułach grozy
- Całoszklana zabudowa przesuwna MB-OpenSlide
- Cyrkularne rozwiązania Schüco na BAU 2025
- Aluprof z kolejnym sukcesem branżowym
- Dni otwarte w Salonach KRISHOME
- Nowość w ofercie Aluron - Lamele elewacyjne typu Z - System ACS SUN PRO
- Detale, które tworzą system - 5 cech dobrego okna HS
- III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacji Grupy Aliplast
- KRISHOME: Zatrzymaj hałas, zyskaj spokój
- Siegenia: Wymiana okien - wszystko, co musisz o niej wiedzieć
- Niezatapialna jakość zrównoważonych okien Schüco